WhatsApp Image 2022 12 23 at 23.08.49

ATİNA KENTİ VE REFERANDUM: ATHENA POSEIDON’A KARŞI

Atina kenti, adını savaş tanrıçası Athena’dan almış ve tanrıçaya ithafen kurulmuş bir şehirdir. Atina’nın kuruluş yeri olan Akropolis, mitolojik öykülerden anladığımız kadarıyla, Athena ile Poseidon’un kentin hâkimiyeti için mücadele ettiği yerdir.

WhatsApp Image 2022 12 23 at 23.09.51

Efsaneye göre, bilgelik tanrıçası Athena’nın da denizlerin tanrısı Poseidon’un da Atina’da gözü vardır ama bir türlü şehrin kime verileceği konusunda bir sonuca varılamamaktadır. En sonunda bir yarışma düzenlenilmesine karar verilir. Şehre en faydalı olacak şeyi yapan, şehrin de sahibi olacaktır. Yarışma günü geldiğinde ilk olarak Poseidon ortaya çıkar ve mızrağıyla Akropolis’in kayalıklarına vurmasıyla kayalıklardan tuzlu su fışkırmaya başlar. Bunun üzerine Athena gelir, o da kayalıklara vurur ve bir zeytin ağacı büyür kayalıkların arasında. Bunun üzerine halk zeytin ağacını daha faydalı bulur ve şehir Athena’ya verilir. Şehrin sembolü de bu yüzden zeytin dalıdır.

WhatsApp Image 2022 12 23 at 23.09.51 1

Bir başka hikayeye göre ; Poseidon ve Athena, Atinapolis’in baş tanrısı olmak için istekli olmuşlardır. Kimin baş tanrı olacağına halkın karar vermesi istenmiş ve seçim yapılmıştır. Seçimden önce Poseidon Atinalılara büyük bir göl hediye eder. Athena ise zeytin ağacı hediye eder. Atina’daki vatandaşların erkek olanlarının sayısı kadınlardan bir eksikmiş ve bütün kadınlar Athena’ya oy vermiş. Bütün erkeklerde Poseidon’a oy vermiş. Poseidon 1 oyla kaybedince Atina’ya bir sel gönderir. O günden sonra Atınalı kadınların seçme ve seçilme haklarını elinden alır. Bununla da yetinmeyip Atina’da insanların annesinin adıyla anılmasını yasaklamıştır.

WhatsApp Image 2022 12 23 at 23.09.52

KAYNAKÇA

https://www.greekmythology.com/Olympians/Athena/athena.html

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir