13 Yaşında Kaybolan Çocuğun Yerine Geçen Genç: Frederic Bourdin

Teksas'ta yaşayan 13 yaşındaki Nicholas Barclay en son arkadaşlarıyla basketbol oynarken 13 Haziran 1994 yılında esrarengiz bir şekilde kayıplara karıştı. Olayın üzerinden geçen 3 yılın ardından Barclay'in ailesi aldıkları bir telefonla sevince boğulmuşlardı. Barclay bulunmuştu.
Em4rRStXcAAzj6g
Bir an önce evlatlarına kavuşmak isteyen aile, hemen Barclay'in yanına gitmek istedi ancak onlar için bir engel vardı.Barclay sanılanın aksine Amerika'da değil okyanusun ötesinde bir ülke olan İspanyada'ydı. Bu durum aileyi oldukça şaşırtmıştı. Ancak yine de sevinçlerine engel olmamıştı.
Nicholas Teksas'a döndüğünde çok sessiz ve karakter olarak bir hayli farklıydı. Yakınları bu durumu yaşadığı travmaya bağladı. Aile, Nicholas'a tekrar kavuşmanın sevinciyle beş ay geçirdi. Ta ki yerel bir dedektif durumdan şüphelenip olayı FBI'a anlatana kadar..
s 9c83dbf45e16a70e9180c5ab82e250d9923291bd
FBI, DNA örnekleri ve parmak izi almak için Barclay'nin yaşadığı eve geldi. Sonuçlar ise birkaç hafta sonra açıklandı: İspanya'dan Nicholas Barclay olarak gelen çocuk aslında 23 yaşındaki Fransız Frederic Bourdin'di ve Bourdin yıllardır Interpol tarafından aranıyordu. O, kayıp çocukların hayatlarını çalıyor, sürekli farklı ailelerin yanında refah içinde hayatını yaşıyordu. Bunun için de her şeyi yapabiliyordu.
s 3a1ba20977339b0e089095cfc98a3e42b06fc83d
Mesela kahverengi gözleri olmasına rağmen, mavi gözlü Nicholas Barclay'nin yerine geçmek için saçlarını boyatmış ve Barclay'nin sahip olduğu dövmeleri kendi vücuduna da kazıtmıştı. Kahverengi gözleri için de Nicholas'ın ailesini inandıracak bir açıklaması da vardı: Onu kaçıranların gözlerinin rengini değiştirmek için gözlerine bir çözelti damlattıklarını iddia etmişti.
EBeZf5nWkAAhYXZ
Nasıl kaybolduğu hakkında bir soruşturma yürüten FBI'a, üst düzey askerler tarafından kaçırıldığını, işkence ve tecavüze uğradığını söylemişti. Bourdin'in söyledikleri bunlarla sınırlı değildi. Bourdin kendisini kaçıranların İngilizce konuşmasını yasakladıklarını da iddia etti. Aksanı da bu nedenle değişmişti.Konuyla ilgilenen FBI görevlisi Nancy Fisher ve özel dedektif Charlie Parker tarafından ortaya çıkarılınca illegal yollarla pasaport almak suçundan altı yıl ceza aldı. Cezasını tamamladıktan sonra 2003'te ABD'den ülkesi Fransa'ya geri döndü.
EBeXbRiXkAEpd7u
Tabii Frederic Bourdin gene rahat durmadı. Bu kez de 1996'dan beri kayıp olan Leo Balley'nin yerine geçti, fakat yine bir DNA testi aksini kanıtladı. Bourdin gene durmadı: 2005'te Francisco Hernandes-Fernandez adlı bir çocuğun yerine geçti, hatta onun yerine okula bile gitti. Ancak durumunu öğretmeni açığa çıkardı.
EBeYOCHXsAEkdku
Tüm bu hayat avcılığının ardından Bourdin evlendi. Şimdi üç çocuk babası. Ve bir daha hiç kimsenin kimliğini çalmayacağını söylüyor. Vukuatları basında yer alınca sinemacılar da peşine düştü. 2010'da The Chameleon (Bukalemun) adıyla sinema uyarlanan Bourdin'in hikayesi daha sonra bir belgesele konu oldu. Hayat Avcısı / The Imposter.

Peki asıl soru şu gerçek Nicholas Barclay nerede?

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir