50 Yıldır Gizemi Çözülmeyen Hava Korsanı: Db Cooper

24 Kasım 1971 tarihinde isminin Dan Cooper olduğunu söyleyen şahıs, Portland’da bir bilet gişesine giderek ABD’nin Seattle kentine tek gidişlik bir bilet aldı. Cooper 40’lı yaşlarında siyah kravatlı beyaz gömlekli takım elbise giyen sessiz sakin bir adamdı.Uçak kalkmadan kendisine viski ve soda sipariş ederek uçağın kalkmasını bekledi.

40ed5300984e7f8da3acb1ab6b1f4c80ecc47fb9

Kalkıştan kısa bir süre sonra Cooper, kabin görevlisine bir not uzattı.Kabin görevlisi notu okumadan çantasına atınca Cooper kadını çağırıp kulağına şunları fısıldadı. “Hanımefendi, şu nota baksanız iyi olur. Yanımda bomba taşıyorum”. Ardından notu geri alıp kabin memurunu yanına çağırdı, çantasını açarak içindeki bombayı gösterdi ve ardından taleplerini belirtti.

devredilebilen Amerikan dövizi cinsinden 200.000$(günümüzde 1,28 milyon dolara eşdeğer), dört adet paraşüt (iki birincil ve iki yedek olmak üzere) ve Seattle'a varışta uçağa yakıt ikmali yapmak için bekleyen bir yakıt kamyonu.

Uçak Seattle kentine iniş yaptı. Cooper yolcuları ve kabin memurunu serbest bıraktı.20 dolarlık banknotlardan oluşan 200,000 dolar parayı ve dört adet paraşütü teslim alıp Mexico City’e gitmek için uçağı tekrar havalandırdı. Kolombiya nehri üzerinden geçerken üzerine bağladı paralar ile uçaktan atladı ve izi bulunamadı.

the unsolved case of hijacker db cooper body image 1480101176 590x600 1

FBI, yıllardır izini sürdü ama en ufak bir kanıta rastlamadı. 1980 yılında genç bir çocuk Kolumbiya Nehri kıyısında küçük bir banknot zulası buldu.20 dolarlık banknotlardan oluşan 5,800 doların seri numaraları D.B. Cooper’ın aldığı fidye parasıyla eşleşti ve bölgede paraşüt ve siyah bir kravat kalıntılarına ulaşıldı.

Bu buluş olayı daha da derinleştirdi ve fidyenin büyük çoğunluğu kurtarılamadan kaldı.

FBI, Temmuz 2016’da davayı askıya aldı. DB Cooper Amerika tarihinde çözülemeyen tek uçak kaçırma vakası olarak biliniyor.

Kaynaklar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir