4b286d5c 5141 4315 b279 b0f6a270e126

ICARUS : DÜŞÜŞ

İkarus gibi, güneşe doğru balmumu kanatlarıyla uçmaya kalkarsan, kanatların erir ve sen denizlerde boğulursun. Dilerim zamanın geçtiğinde, yeni zamanlarına yelken açacak rüzgârı bulasın ve hayatın hiç durmayan bu çılgın suyunda yıkanasın.

Girit Kralı Minos’un yarı insan yarı boğa bir oğlu vardır. Adı Minotor’dur. Minos oğlunu bir labirente kapatmak ister ve labirenti tasarlamak için o zamanın mimarı olan Daidalus ve oğlu İkarus’u görevlendirilir. Labirent yapılır ve Minotor içine hapsedilir. Fakat Minos oğlu Minotor’u beslemek için her dokuz yılda bir Atinalı halkın arasından 7 kız ve 7 erkek kurban alıp devasa labirente atar. Atinalı savaşçı Theseus buna dur demek ister ve Daidalus’tan labirentin sırrını alarak labirentin içine girer ve Minotor’u öldürür. Bunu öğrenen Minos çok sinirlenir. Daidalus ve oğlu İkarus’u ceza olarak bir kuleye kapatır.

4b3b515c 5ade 4dd6 99a8 95ddd7e154e3

Daidalus ve İkarus bir süre kulede hapis kalır. Fakat Daidalus burada da yaratıcılığını konuşturur. Kulenin camına konan kuşların tüylerini bal mumuna yapıştırarak iki çift kanat yapar. Kanatların birisini kendisi giyer ve diğerini oğluna giydirir. Atlamadan önce Daidalus oğlu İkarus’a ‘’ ne çok yüksekten ne de çok alçaktan uçmamasını ‘’ söyler. Yükselirse balmumu güneşten eriyecek, denize yakın uçarsa da kanatları su yüzünden nemlenecektir. Daidalus uçuşunu yaralanmadan gerçekleştirir ve kuleden kurtulur. İkarus’a sıra gelince İkarus uçmanın verdiği heyecan ve coşku ile gözlerini kamaştıran güneşe daha yakından uçmak ister. Balmumunun eridiğini  fark ettiği zaman artık çok geçtir. Kanatları kopar ve İkarus , Ege Denizi’nin sularına gömülerek hayatını kaybeder.

e11480b6 9cad 4316 8a11 0393669b5ef5

İkarus, Ege Denizi’nde bir yere düşmüş ve orada ölmüştür. Düştüğü söylenen deniz, İkaria Denizi ve oraya yakın olan adanın adı da İkaria Adası olarak kalmıştır.Bazı kaynaklarda Ikarus’tan Hubris olarak da bahsedilir. Hubris kibir anlamına gelir.

342d33a8 09dc 4e84 b916 e77d7144f2d9

İkarus belki başaramadı fakat sınırsızca yükselmek isteyen ve özgürlüğü için güneşe dokunmak isteyen birçok insana örnek oldu. Yazımı çok sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum. ‘’İkarus’un eriyen kanatları gibi benim kanatlarım da birer saman ateşiydi. Her ikisi de birer yanılsamaydı.’’

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir