1087066b a101 4712 a930 5087ad11e1c6

APOLLON ve DAPHNE : İMKANSIZ AŞK

Bir tarafta sadece aşkına ulaşabilmek için mesafeleri kateden , onun peşinden delicesine koşan Yunan Mitolojisinden ; Apollon, diğer tarafta istemediği bir aşktan kaçan Daphne’nin nasıl defne ağacına dönüştüğünün hikayesi..

Bir gün Zeus’un oğlu Apollon şelale kenarında güzel ve genç bir kız görür. Bu olağanüstü güzelliğin adı Daphne’dir. Apollon , Daphne’yi görür görmez onunla konuşmak ister ve yanına yaklaşır. Fakat Daphne Apollon’dan kaçmaya başlar. Daphne kaçarken, Apollon arkasından ‘’kaçma seni seviyorum .’’ diye bağırır. Daphne Apollon’dan korktuğu için kaçmaktadır. Aralarındaki mesafe giderek kısalır ve Daphne yakalanacağını anlar. Daphne birden durur ve ayağı ile toprağı kazıyarak şöyle bağırır: ‘’ Toprak Ana , beni ört , beni sakla, beni koru.’’ Bu içten yalvarışın ardından Daphne organlarının ve vücudunun ağırlaştığını ve odunlaştığını hisseder. Göğsünü gri bir kabuk kaplar, ipek gibi saçları yapraklara dönüşür, kolları ise dallar halinde uzar, ayakları kök olup toprağın altına ilerler. Daphne isminden anlaşılacağı gibi bir Defne ağacı oluverir. Bu manzara karşısında şaşıran Apollon , defne ağacına sarılır ve Daphne’nin hala çarpmakta olan kalp sesini duyar. Daphne , dallarını eğerek Apollon’u saygı ile selamlar.

Yazi 1

Bu öyküyle alakalı kaynaklarda sayısız bilgiler vardır. Fakat bu öykü Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin’de geçtiği bilinmektedir.  Öyküde bahsedilen şelalenin Mersin’de bulunan Harbiye Şelalesi olduğu söylenir. Hatta Harbiye Şelalesi’nin yanında bulunan defne ağaçları bu öykünün doğruluk payını sorgulatmaktadır.

Mersin Daphne

Yunan mitolojisindeki bu hikaye birçok sanatçıya ilham olmuştur. Bunlardan en bilineni ise Daphne ve Apollon heykeli ile karşımıza çıkan Bernini’dir. Barok döneminde (1625) Bernini tarafından yapılan bu heykel 243 cm uzunluğunda olup günümüzde Roma’daki Galleria Borghese’de sergilenmektedir.

Heykel

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir