Uyuyan Güzel: Rosalia Lombardo

1918 yılında doğan Rosalia Lombardo, İspanyol gribi nedeniyle 6 aralık 1920 tarihinde vefat etti. Acısını hafifletmek isteyen babası kızını mumyalayarak ölümsüzleştirmek istedi.

Bu işi yapacak kişiyi Sicilya’da buldu. Ünlü kimyager ve mumya ustası Dr. Alfredo Salafia küçük kızı mumyalayarak camdan bir mezarın içine koydu.

3625874748 a813bab3e2

Mumyalanan Rosalia Lombardo tam 90 yıldır cesedi hiç bozulmadan bir bebek gibi uyuyordu. Bu sırrı çözmek için bilim insanları 90 yıl boyunca uğraştı. Dr. Alfredo Salafia mumyalarken nasıl bir yöntem kullandığını hiç kimseye söylemedi ve bu sırrı onunla beraber mezara gitti. Yıllardır süren araştırmalar Palermo Üniversitesi’nde çalışan arkeolog Piombino Mascali ile son buldu.Uzun yıllardır Salafia’nın sırrı üzerinde çalışan Mascali tesadüfen el yazması bir eser buldu.Salafia küçük kızı nasıl mumyaladığını detaylı bir şekilde bu esere yazmıştı. Salafia küçük kızın damarlarına glicerine, çinko, klor ve salisil karışımı bir sıvı enjekte ederek küçük kızın cesedinin bozulmamasını sağlamıştı.

s 0c78ca9e21dccc7b6f968cd266f4b870ce8d3130

Fakat tüm olay sadece bu değil

Cam tabutun içinde yaklaşık 101 yıldır gözlerini açıp kapatması mumyayı gizemli kılmıştı.

jwM6S3A

Bir iddiaya göre Rosalia Lombardo’nun göz kırpması sadece görsel bir hileden ibaret. Tabutun bulunduğu yerdeki ışık oyunu sebebiyle mumyanın gözleri açılıp kapanıyor gibi görünüyor.Aslında küçük kızın gözleri hiçbir zaman tamamen kapalı  olmadı.İçeri sızan ışık sayesinde böyle bir göz yanılması gerçekleşiyor.

 

Kaynak:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Rosalia_Lombardo

https://medium.com/lessons-from-history/this-little-girl-has-been-dead-for-100-years-but-she-still-blinks-her-eyes-in-her-coffin-e6bf7a1453e2

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir